Islah çelikleri

Dört ad, dört kare: hangisiyle ararsanız bu sayfa.

EN

42CrMo4

W.Nr

1.7225

AISI / SAE

4140

MKE

Ç 4140

42CrMo4 (1.7225, AISI 4140, Ç 4140), EN ISO 683-2:2018 kapsamında tanımlı bir ıslah çeliğidir. Karbon %0,38–0,45; ana alaşım elementleri krom %0,90–1,20 ve molibden %0,15–0,30. Stokta çubuk, kare, lama ve levha olarak ham malzeme verilir; istenen ölçüde en ve boyda kesilir.

Stoktaki formlar

Dolu kare stokta. Altındaki dilim o formdan ölçüye kesim teklifi açar; kalite ve form dolu gelir. Stoktaki ölçüleri teklifte yazarız.

Kimyasal bileşim, %

Standartla karşılaştırıldı; her karede durum.

C
0,38–0,45
norm
Si
0,10–0,40
norm
Mn
0,60–0,90
norm
P
≤ 0,025
norm
S
≤ 0,035
norm
Cr
0,90–1,20
norm
Mo
0,15–0,30
norm
Cu
≤ 0,40
norm

Malzeme verisi

Standartla karşılaştırılmış veri. Birimler MPa, HB, HRC, °C; kg/mm² değerler MPa'ya çevrildi (× 9,807).

Standart karşılaştırması

NormAdDurum
W.Nr1.7225norm
AISI / SAE4140 (yakın eşdeğer, SAE 4140/4140H)norm
MKE (Türk piyasa adı)Ç 4140norm
JISSCM440 (yakın eşdeğer)norm
Kaynak: EN 10083-3:2006 ve 20 kaynak dahaEN 10083-3:2006; EN ISO 683-2:2018; Üretici veri föyü (Saarstahl); Üretici veri föyü (Lucefin); Üretici çapraz referans tablosu (Mitsubishi Materials); Yayımlanmış tablo (Machining Doctor); Yayımlanmış tablo (muhendislikbilgileri.com); MKE ürün listesi; EN 10083-3:2006 (Tablo 3/7/8/9); Üretici veri föyü (Saarstahl 42CrMo4); Üretici veri föyü (Lucefin 42CrMo4, ISO 683-2:2018); Yayımlanmış tablo (Modulus Metal, EN 10083 kılavuzu); Üretici veri föyü (voestalpine Böhler V320 / 42CrMo4); Üretici veri föyü (LinTec 42CrMo4QT); Üretici veri föyü (Deutsche Edelstahlwerke 42CrMo4); ISO 683-2:2016, Tablo 3; ISO 683-2:2016, Tablo 8; ISO 683-2:2016, Tablo 7; ISO 683-2:2016, Tablo 9; ISO 683-2:2016, Ek C (Tablo C.1, bilgi amaçlı); Aydınlar Makina Metal San. ve Tic. Ltd Şti ürün verisi (tedarikçimiz)

Mekanik değerler

Durum koduÖlçü, mmRp0,2 en az, MPaRm, MPaA en az, %KV en az, JDurum
+QT≤169001100–130010norm
+QT16–407501000–12001135norm
+QT40–100650900–11001235norm
+QT100–160550800–9501335norm
+QT160–250500750–9001435norm
Kaynak: ISO 683-2:2016, Tablo 8; Aydınlar Makina Metal San. ve Tic. Ltd Şti ürün verisi (tedarikçimiz)

Sertlik

Durum koduHB en çokDurum
+A241norm
+S255norm
Endüksiyon/alev yüzey sertleştirme (norm)norm
Kaynak: EN 10083-3:2006 ve 20 kaynak dahaEN 10083-3:2006; EN ISO 683-2:2018; Üretici veri föyü (Saarstahl); Üretici veri föyü (Lucefin); Üretici çapraz referans tablosu (Mitsubishi Materials); Yayımlanmış tablo (Machining Doctor); Yayımlanmış tablo (muhendislikbilgileri.com); MKE ürün listesi; EN 10083-3:2006 (Tablo 3/7/8/9); Üretici veri föyü (Saarstahl 42CrMo4); Üretici veri föyü (Lucefin 42CrMo4, ISO 683-2:2018); Yayımlanmış tablo (Modulus Metal, EN 10083 kılavuzu); Üretici veri föyü (voestalpine Böhler V320 / 42CrMo4); Üretici veri föyü (LinTec 42CrMo4QT); Üretici veri föyü (Deutsche Edelstahlwerke 42CrMo4); ISO 683-2:2016, Tablo 3; ISO 683-2:2016, Tablo 8; ISO 683-2:2016, Tablo 7; ISO 683-2:2016, Tablo 9; ISO 683-2:2016, Ek C (Tablo C.1, bilgi amaçlı); Aydınlar Makina Metal San. ve Tic. Ltd Şti ürün verisi (tedarikçimiz)

Isıl işlem sıcaklıkları

İşlemSıcaklıkOrtamDurum
Sıcak şekillendirme1050–850 °C—bilgi amaçlı
Yumuşatma tavlaması680–720 °C—bilgi amaçlı
Normalizasyon850–880 °C—bilgi amaçlı
Sertleştirme820–850 °Csu veya yağbilgi amaçlı
Menevişleme530–670 °C—bilgi amaçlı
Bilgi amaçlı malzeme verisi; ısıl işlem yapmıyoruz.

Fiziksel özellikler

ÖzellikDeğerDurum
Yoğunluk7,85 g/cm³norm
Kaynak: EN 10083-3:2006 ve 20 kaynak dahaEN 10083-3:2006; EN ISO 683-2:2018; Üretici veri föyü (Saarstahl); Üretici veri föyü (Lucefin); Üretici çapraz referans tablosu (Mitsubishi Materials); Yayımlanmış tablo (Machining Doctor); Yayımlanmış tablo (muhendislikbilgileri.com); MKE ürün listesi; EN 10083-3:2006 (Tablo 3/7/8/9); Üretici veri föyü (Saarstahl 42CrMo4); Üretici veri föyü (Lucefin 42CrMo4, ISO 683-2:2018); Yayımlanmış tablo (Modulus Metal, EN 10083 kılavuzu); Üretici veri föyü (voestalpine Böhler V320 / 42CrMo4); Üretici veri föyü (LinTec 42CrMo4QT); Üretici veri föyü (Deutsche Edelstahlwerke 42CrMo4); ISO 683-2:2016, Tablo 3; ISO 683-2:2016, Tablo 8; ISO 683-2:2016, Tablo 7; ISO 683-2:2016, Tablo 9; ISO 683-2:2016, Ek C (Tablo C.1, bilgi amaçlı); Aydınlar Makina Metal San. ve Tic. Ltd Şti ürün verisi (tedarikçimiz)

Kullanım

Tipik kullanım alanları; bilgi amaçlıdır.

Yüksek dayanım gerektiren makine parçaları: dişli çarklar, pinyonlar, biyel kolları, krank milleri, aks milleri, tekerlekler.

Sık sorulan sorular

Kısa yanıtlar; ayrıntı yukarıdaki tablolarda.

42CrMo4 için eşdeğer adlar nelerdir?

W.Nr: 1.7225; AISI / SAE: 4140 (yakın eşdeğer); JIS: SCM440 (yakın eşdeğer); MKE (Türk piyasa adı): Ç 4140. Yakın eşdeğer aynı çelik değildir; siparişte norm adıyla teyit edin.

42CrMo4 hangi formlarda stokta?

Stokta çubuk, kare, lama ve levha olarak ham malzeme verilir; istenen ölçüde en ve boyda kesilir. Stoktaki çap ve kalınlıkları teklifte yazarız.

42CrMo4 nerelerde kullanılır?

Yüksek dayanım gerektiren makine parçaları: dişli çarklar, pinyonlar, biyel kolları, krank milleri, aks milleri, tekerlekler. Bu bilgi amaçlıdır; kalite seçimi tasarımcının sorumluluğundadır.

42CrMo4 fiyatı nasıl öğrenilir?

Fiyat teklifle verilir. Teklif formuna kaliteyi, formu, ölçüyü ve miktarı yazın; teklif satış ekibimizden yazılı gelir.

Bu kalite hakkında yazılar

Blogdan seçme; karşılaştırma ve seçim rehberleri.

Çelik çubuğun testereyle kesilmiş uç yüzü; ince paralel testere izleri.

Stokta

42CrMo4

Çubuk, kare, lama, levha. İstediğiniz en ve boyda keseriz.

Teklif iste

42CrMo4, ölçünüze kesilsin.

Form ve ölçüyü teklif formunda seçersiniz; teklif satış ekibimizden yazılı olarak gelir.